Nej z Krušných hor

Krušnohorské rekordy

Věděli jste, že nejvýše položené město Německa leží v Krušných horách? Tímto titulem se pyšní lázeňské město Oberwiesenthal u Fichtelbergu v nadmořské výšce 914 metrů. Krušné hory však mohou nabídnout ještě víc rekordů a jedinečných zajímavostí:

• Z Oberwiesenthalu na Fichtelberg vede nejstarší kabinová lanovka s kyvadlovým provozem v Německu (byla otevřena v roce 1924).
• Vrchol Fichtelbergu je nejvyšším bodem východního Německa. • Čedičové sloupy u Scheibenbergu, vysoké 40 metrů, jsou svým druhem a tvarem jedinečné v Evropě.
• Největší cínové komory v Evropě se nacházejí v návštěvním dole Pöhla.
• Vycezovací huť Grünthal představuje jediný památník barevné metalurgie v Evropě.
• Jedinečné ve světovém měřítku je řemeslné umění vykružování dřevěných kruhů v Seiffenu.
• Rovněž vyřezávání stromků z hoblin představuje řemeslo, které nenajdeme nikde jinde než v Krušnohoří.
• Jediné muzeum louskáčků na ořechy v Evropě se nachází v Neuhausenu a určitě stojí za návštěvu.
• Jediné německé muzeum punčoch se nachází v Gelenau.

Řemesla

Když na konci 16. století začaly zásoby rud ubývat a přestávaly pro obživu stačit, hledali si horníci nový zdroj výdělku. To, co pro ně bylo již po staletí činností vykonávanou ve volném čase, se nyní stalo jejich profesí: Krušnohorské lidové umění. Ještě stále si předávají obyvatelé Krušných hor z generace na generaci své jedinečné řemeslné techniky jako vykružování dřevěných kruhů a vyřezávání stromků z hoblin. Dnes chrání značka „Krušnohorské umělecké vyřezávání ze dřeva“ nezaměnitelné a pečlivě opracované figurky z Krušných hor dokonce v mezinárodním měřítku. Okolo 220 dílen, od rodinné firmy po podnik střední velikosti, pracuje dnes ještě za použití původních technik. V předváděcích dílnách se můžete dívat řezbářům přes rameno. Tehdy nabylo na významu rovněž paličkování krajek, výroba prýmků a umělecké kovářství. S 20.000 aktivními paličkářkami jsou Krušné hory ostatně paličkářským Regionem Německa s velkým R.

Tip: Ten, kdo by si chtěl některé řemeslo vyzkoušet, může to udělat v mnoha dílnách a muzeích. Rovněž děti zde mají mnoho možností jak se zapojit. Nabídka sahá od všech variant obrábění dřeva přes pletení košíků, výrobu dekorativních svíček a františků až po pletení z papíru.

Hřebenová cesta

Prostě jednou úplně vypnout, pozorovat zvířata, užívat si nedotčenou přírodu a překrásnou krajinu: Pod mottem „Raději jezevec než burzovní index Dax“ zve hřebenová cesta Krušnohoří-Vogtland k sportovním výletům. Třemi spolkovými zeměmi, čtyřmi destinacemi pro dovolenou a s možnými odbočkami do Česka vede pěší turistická trasa v délce téměř 290 km z obce Altenberg-Geising ve východním Krušnohoří přes Vogtland do Blankensteinu v Durynsku. Ten, kdo chce, může se vydat ještě dál, po trasách Rennsteig, Frankenweg a Fränkischer Gebirgsweg. Hřebenová cesta je první certifikovaná pěší turistická trasa v Sasku, která překračuje hranice regionů. Patří již teď k vybraným 12 nejlepším stezkám Německa.

Více na adrese: http://www.kammweg.de

Tradiční kuchyně Speciality

Griene Kließ („zelené knedlíky“ = knedlíky ze syrových brambor) a Schwammebrie (houbová omáčka) patří stejně jako Raacher Maad (pečené bramborové těsto), Ardäpplkuchn (bramborový koláč) nebo Grüne Klitscher (bramborové placky) k tradiční krušnohorské kuchyni. Brambory jsou hlavní součástí vydatných jídel, která evokují vzpomínky na dávno zašlé časy. Mnoho pokrmů je spojeno s tvrdým každodenním životem horníků plným strádání a s jejich tradicemi. Jako například krušnohorské vánoční jídlo „Neunerlei“ (devatero), u kterého má každý z devíti chodů určitý význam.

Tip: Nejlépe chutná samozřejmě doma. Ten, kdo nemá v Krušnohoří rodinu nebo přátele, měl by vyzkoušet chutné speciality v Pravých krušnohorských hostincích.

Romantika železnice

Napínavé příběhy z dávno uplynulých dob vyprávějí parní vlaky, které si to se syčením a supěním rázují malebnou krušnohorskou krajinou. Z původně 19 úzkorozchodných železnic v Sasku se v Krušných horách zachovaly čtyři tratě s rozchodem 750 milimetrů. Na celkem 56 kilometrech tratí vedou Fichtelberská dráha, Přísečnická dráha, Weisseritzská dráha a Muzejní dráha Schönheide zasněnými vesnicemi a idylickými údolími. 5-6 víkendů do roka umožňuje Krušnohorská vyhlídková dráha zhlédnout nádherná panorámata mezi obcemi Schwarzenberg a Annaberg-Buchholz. Ve speciálních železničních vozech zvaných kvůli jejich červené barvě „prasečí drožky“ můžete během jízdy zažít také mnoho legrace. Co stojí za zmínku: Za provozem těchto železnic stojí spousta práce dobrovolníků, protože většina topičů, strojvedoucích, mechaniků a průvodčích jsou obyvatelé Krušnohoří, kteří svou práci dělají z lásky k starým ocelovým obrům.

Tip: Milovníci techniky a přátelé železnic si přijdou na své v saském Muzeu úzkokolejných vlaků Rittersgrün. Vedle stálé expozice k vývoji saských úzkorozchodných drah si zde návštěvníci mohou z bezprostřední blízkosti prohlédnout různé historické lokomotivy, osobní vozy, drezíny, poštovní vagon z roku 1892 a dokonce železniční zámečnickou dílnu. Je tu vystavena spojovací a signalizační technika, tiskárny jízdenek, staré železničářské uniformy a mnoho dalších exponátů.

Země aut

Krušnohoří je kolébkou německého automobilového průmyslu, neboť před více než 100 lety vyrobil August Horch ve Zwickau svá první vozidla. Od té doby je německá výroba automobilů a motocyklů spojena se značkami jako Audi, DKW, Wanderer, Auto Union, Barkas, Trabant a s aktuálními výrobními závody BMW, Porsche a Volkswagen v Lipsku, Drážďanech a Zwickau-Mosel. „Sachsenring“ ve městě Hohenstein-Ernstthal je jednou z nejtradičnějších závodních drah v Německu. V tomto roce oslaví 85. narozeniny.

Tipy: O bohaté tradici výroby automobilů v Krušnohoří je možné se přesvědčit například v Muzeu Augusta Horcha ve Zwickau, v jednom z nejmodernějších technických muzeí Německa. Rovněž ti, co dávají přednost dvěma kolům, si přijdou na své: Na zámku Augustusburg a na zámku Wildeck ve městě Zschopau, které se proslavilo značkou motocyklů MZ, mohou návštěvníci zhlédnout dvě impozantní výstavy motocyklů. Kromě toho se pořádají různé akce jako například v červnu Sraz řidičů Trabantů nebo v srpnu soutěž veteránů Oldtimer Rallye Sachsen Classic, přehlídka veteránů Oldtimerausfahrt Horch Klassik ve Zwickau a Historic Rallye Erzgebirge (Historická krušnohorská rallye).